Satibara

Timetable

10. MikroFAF: Power Edition

10-13. October 2019.

Yugoslav Film Archive

Kosovska 11, Belgrade

 

THURSDAY 10.10.

18:00 H

Competition Program 1

The Man Who Could Fly, Jaroslav Klimeš, 10:10, Czech Republic, 2018

Tragač, Bojan Josić, 03:21, Serbia, 2019

Milk Dream, Peng Xue, 09:51, China, 2019

Birthday Party, Amir Salimkhani, 05:51, Iran, 2019

Prvi poljubac, Stanko Gagrčin, 07:00, Serbia, 2018

Gorgonyan, The Slime Channel, 05:51, Germany, 2019

 

19:00 H

Opening of the exhibition of film posters by Stevan Aleksic

 

20:00 H

Competition Program 2

1.9E377, Gabriela Ilijeska, 08:00, USA, 2019

Under The Blade, Javid Farahani, 14:51, Iran, 2019

Ballad of pipe and necklace, Martin Babić, 12:00, Croatia, 2018

The Cart and the Fox Witch, Melissa Lavabre, 01:21, France, 2018

Before Darkness, Mosayeb Hanaie, 14:30, Iran, 2019

Klupe, Boris Obrenov, 06:06, Serbia, 2019

 

21:15 H

Competition Program 3

Colourless, Rob Terrestrial, 03:14, UK, 2019

Plavi Petar, Marko Šantić, 14:28, Croatia, 2017

Ambicija Žarka Trkelja, Matija Bijelić, 06:41, Serbia, 2018

Paris-Saint-Lazare Station, 10 April 2017, 12h03-12h07, Pablo-Martín Córdoba, 04:26, France, 2017

The Noisy Silence, Agostino Fontana, 14:00, Italy, 2019

 

22:15 H

Competition Program 4

Bookanima: Dance, Shon Kim, 07:31, Korea, 2018

The Female Worker, Julia Wycisk, 15:00, Germany, 2019

Flying Fishes, Mohammad Towrivarian, 14:38, Iran, 2018

Bezizlaz #2, Filip Markovinović, 01:00, Serbia, 2019

Sundarban – The Hopeless Story, Raja Dey, 12:38, India, 2019

 

 

FRIDAY 11.10.

18:00 H

Competition Program 5

Soma, Sandra Jovanovska, 09:05, Slovenia, 2019

The Place of Happiness, Aliosha Massine, 15:00, Italy, 2019

Dream of a Dream of Love, Novak Antonijević, 11:35, Serbia

Between the Cuts, Dušan Brković, 10:00, Serbia, 2018

 

19:00 H

Competition Program 6

Not Acceptable, Saman Haghighivand, 01:59, Iran, 2017

American Bull, Fatemeh Tousi, 14:30, Iran, 2018

Mthunzi, Tebogo Malebogo, 08:35, South Africa, 2019

Puležani, Božidar Sekulić, 06:42, Croatia, 2018

Franka, Hrvoje Wächter, 05:46, Croatia, 2019

 

20:00 H MikroFAF lounge

Lounging with Ivan Velisavljevic, backed by clips from their movies: Tamara Drakulic, Milos Tomic and Marko Backovic.

 

21:30 H

Competition Program 7

Chickens, Bryian Keith Montgomery Jr, 12:24, USA, 2018

Lucky Luke, Dagomir Kaszlikowski, 03:15, Singapore, 2019

Nomophobia, Ado Hasanović, 14:25, Bosnia and Herzegovina, 2018

The Driver, Rob Terrestrial, 04:20, UK, 2019

Between Two Enemies, Marko Crnogorski, 11:02, Macedonia, 2019

God, Me and Audience, Nazmi Egemen Aydoğan, 04:39, Turkey, 2018

Animal, Bahram Ark, Bahman Ark, 15:00, Iran, 2017

 

 

SATURDAY 12.10.

17:00 H

Competition Program 8

Phoet – Symmetry Breaking, Ezra Capogna, 05:15, Italy, 2019

I Hate The Sun, Fabris Šulin, 07:20, Slovenia, 2019

A Net to Catch the Light, Erin Espelie, 08:00, USA, 2016

Heroina iz kraja: Dragana Đapić, BeFem, 06:44, Serbia, 2019

Mishko, Hanis Bagashov, 15:00, Macedonia, 2018

Sorry, Alistair Nicholls, 01:00, UK, 2018

 

18:30 H SATIBARA PRODUCTION

Retrospective of selected films

20:15 H

Competition Program 9

The Animator, Trent Shy, 01:19, USA, 2019

Odgajivačnica, Neven Lipovac, 10:15, Serbia, 2019

New Era, Yasha Levin, Igor Martynov, 03:09, Russia, 2019

The Unusual Bath of Mister Otmar, Niko Radas, 14:53, Croatia, 2019

Slap inc., Stevan Stančević, 05:59, Serbia, 2019

Poetsko veče, Saša Brkić, 11:05, Serbia, 2019

 

22:00 H MikroFAF Birthday Party

Concert: Skier and Yeti

22 h, kafe bar 16, Cetinjska 15a, Beograd

 

SUNDAY 13.10.

17:00 H

Competition Program 10 – Junior films

Selfi, ZVVIKS – Grupa autora, 05:06, Slovenia, 2018

Sa one strane kamere, Luka Borozan (17 g.), 07:47, Serbia, 2019

Lete, lete… konfete!, Lazar Bačkonja (13 g.), 01:30, Serbia, 2019

Bokser, Damjan Petrović (19 g.), 06:38, Serbia, 2019

Crna prognoza, FFVAL – Grupa autora, 02:35, Croatia, 2019

50 sklekova, Pavle Mijanović (17 g.), 07:17, Serbia, 2019

Unmasked, Sophia Quigley (18 g.), 03:30, SAD, 2019

Ometanje, Nikola Savkov (18 g.), 08:31, Serbia, 2019

Samo… neke gluposti, Lazar Bačkonja (13 g.), 02:02, Serbia, 2019

Comfortable Position, Grupa autora DRF Children Animation Studio, 04:12, Uzbekistan, 2019

Krzno, ZVVIKS – Grupni rad, 02:59, Slovenia, 2018

 

 

18:00 H

Side program – presentation of Satibara educational activities, with projections

 

19:00 H

Competition Program 11

Hanged, Roqiye Tavakoli, 12:55, Iran, 2019.

Crowded, Nathania Rubin, 06:02, Netherlands, 2019

Oproštaj, Mina Petrović, 14:00, Serbia, 2018

The Piano Teacher, Ryan W. Daniels, 03:55, Sri Lanka, 2019

Sometimes it’s easier to kill somebody else, E. Ružić, L. Eterović, 07:18, Croatia, 2019

Embraces & the touch of skin, Sara Koppel, 02:42, Denmark, 2019

 

20:15 H

Awards ceremony and screening of award-winning film